Novinky

Gimp - posun pomocí kurzorových šipek

Hrubý posun myší

Když vybereme nástroje pro posun z levého hlavního panelu M, je možné požadovaný objekt posouvat myší. Bohužel tento posun je mnohdy příliš hrubý a chytá se vodítek apod. Navíc se často stane, že posuneme vrstvu, kterou vůbec posouvat nechceme, protože chytneme myší úplně něco jiného.

Tip: Nechtěnému výběru jiné vrstvy lze zabránit stiskem klávesy SHIFT, která zabrání automatickému vybrání vrstvy. Ale pořád je k dispozici hrubý posun vrstvy pomocí myši. Když se nám podaří kliknout s nástrojem pro posun na správnou vrstvu, je možný jemný posun pomocí kurzorových šipek také.

Jemný posun pomocí šipek

Gimp umožňuje i jemný posun pomocí kurzorových šipek. Je třeba vybrat z menu volbu: Nástroje / Nástroje transformace / Přesunout M. Následně lze pomocí kurzorových šipek přesunout jemně vrstvu, kterou potřebujeme.

Odsazování textu v Notepadu++

Indent a unindent

Bohužel jsem nenašla nikde volbu pro odsazení označeného bloku textu doprava či doleva u textového editoru Notepad++. Tento editor tuto vlastnost pravděpodobně sám neumí a je třeba instalovat plagin XML Tools (viz diskuze: Auto-Format / Indent for XML/HTML in Notepad++, How to indent html tags in notepad++).

Nastavení tabulátorů

Lze doporučit nastavení automatického převádění tabulátorů na mezery. Jde o volbu Menu / Nastavení / Volby / Nastavení tabulátoru / Velikost 4, změnit na mezery: ANO.

Webové nástroje pro přeformátování kódu

Nicméně jako univerzální řešení pro přeformátování kódu lze použít tyto webové nástroje:

Výmaz cache v prohlížeči Google Chrome

Nenačetla se do prohlížeče aktuální stránka správně? Příčina může být v tom, že se starší verze stránek načítá s cache. Pro opravu je třeba cache vymazat. Lze to v prohlížeči udělat příkazem: Google Chrome / Nastavení / Zobrazit rozšířená nastavení… / Ochrana soukromí / tlačítko "Vymazat údaje o prohlížení…" / Obrázky a soubory v mezipaměti

Další informace

Packet Tracer - NAT překlad adres

Packet Tracer - DHCP dynamické přidělování adres

Nastavení DHCP na serveru

Video pro lokální síť 192.168.2.0

Můj základní postup upravený pro lokální síť 192.168.1.0

  1. PC se zapojí do switche, switch se napojí na Server, vše se propojí kabelem Coper Straight-Through (interface FastEthernet0)
  2. Serveru se nastaví IP adresa (Config / INTERFACE / FastEthernet0 / Static IP adress 192.168.1.1)
  3. Serveru se nastaví DHCP (Config / SERVICES / DHCP / Service: ON, Start IP adress: 192.168.1.2, SAVE)
  4. Všem PC se nastaví dynamické přidělování adres (Desktop / PC configuration / DHCP)
  5. Poznámka: switch se nemusí nijak nastavovat.

Packet Tracer - konfigurace sítě

Packet Tracer je nástroj od společnosti Cisco určený pro simulaci počítačové sítě. Program je zdarma pro studenty Cisco Networking Academy.

Tutoriály a návody

Sportovní hodinky do vody se stopkami

Hodinky do vody nemusí být až tak drahé. Lze je zakoupit i celkem levně. Např. firma DECATHLON nabízí sportovní hodinky kolem 300 Kč. Lze si koupit samozřejmě i dražší, které stojí tisíce korun a mají spoustu funkcí.

Sportovní hodinky GEONAUTE

Já si asi před rokem koupila Digitální hodinky ONtime 110S GEONAUTE pro juniorské sportovce a sportovkyně. Stály mne 289 Kč. Mají stopky, čas, datum, budík, podsvícení displeje a vodotěsnost do 5 atm pro použítí v bazénu či moři. Mají i větší variantu pro muže.

V současné době nabízí GEONAUTE podobné barevné varianty se stejnými funkcemi:

K dispozici jsou i pánské velikosti a různé barevné varianty hodinek.

Rails on Rails a Bootstrap

Chytré CSS s proměnnými a funkcemi

V tutoriálu Ruby on Rails od Michaela Hartla v páté kapitole je použit Bootstrap. Bootstrap je HTML, CSS a JavaScriptový framework postavený na preprocesorech CSS: Less a Sass. Preprocesory Less a Sass umožňují CSS obohatit o proměnné, funkce a následně takovýto kód předělají do klasického CSS.

Bootstrap framework používá nativně Less, které lze následně překonvertovat pomocí bootstrap-sass z Less na Sass. Bootstrap umožňuje vývojářům vytvořit jednoduše responzivní desing.

Tutoriály a manuály

Git manuál - základní příkazy

Git je open source verzovací systém. Základní chování gitu je také ukázáno v první kapitole a v třetí kapitole tutoriálu Ruby on Rails od Michaela Hartla. Zde uvádím výpis některých funkcí. Další informace jsou v kompletní dokumentaci.

Stručný přehled základních příkazů

„Welcome aboard“ pouze na lokálu

Po vytvoření nové aplikace v Ruby on Rails by měla být vidět defaultní stránka:

Welcome aboard

You’re riding Ruby on Rails!
About your application’s environment

Když však aplikaci nahrajeme na ostrý sever, např. na heroku, tak se místo této stránky objeví následující hláška:

The page you were looking for doesn't exist.
You may have mistyped the address or the page may have moved.

Články na této stránce: